Музей історії села Шевченкове

Музей історії села Шевченкове створено при Шевченківській ЗОШ І – ІІІ ступенів в 1998 році. Для музею виділено окрему кімнату площею 54 кв. м. Профіль музею – історико-краєзнавчий.

В музеї зібрано близько 250 експонатів, які музефіковані, а 5 експонатів – немузефіковані..

До них належить дві каплички( по вулиці Шевченка та на сільському цвинтарі) та три меморіальні дошки( дві на приміщенні адмінбудинку, одна – на приміщенні школи).

Музею видано свідоцтво № 21 від 27.03.2008 р. управлінням освіти і науки обласної державної адміністрації про відомчу реєстрацію музею при закладі освіти системи Міністерства освіти і науки України.

Музей історії села є центром національно - патріотичного виховання. Він включений в районний туристичний маршрут Долина – Вигода -Шевченково – Лолин.

На стендах музею розміщена текстова довідка про історію села від першої згадки про село до сьогодення.

На першому стенді «Велдіж – Шевченкове. Історична довідка села» розповідається про первинну назву села, версії щодо походження назви села. До 1946 року село називалося Велдіжем, а в 1946 році назву села змінили на Шевченкове.

Ще на двох стендах розміщено дані про «Часи Речі Посполитої та Австро -Угорщини» і « Часи панської Польщі та військового лихоліття 1941 -1945 років». Якраз на цей період припадає спорудження в селі каплички на честь скасування кріпосного права( 1868р), кошти на яку дали брати Васютенські, побудовано деревяну церкву, в якій служив отець Юліан Охрімович, що був батьком великого вченого, етнографа, громадського діяча Володимира Охрімовича, а в 1910 році побудовано нову кам’яну церкву на місці згорілої дерев’яної. В цьому році у вересні місяці шевченків ці відсвяткували 100 – літній ювілей церкви.

В 1863 році в селі народилася українська поетеса , соратниця І. Я. Франка Климентина Попович – Боярська, у 1900 році народився відомий оперний співак Василь Тисяк.

Є поширена текстова довідка з історії шкільництва . Так, відомо що в 1893 році в селі була однокласна школа, з 1910 року діє трьох класна українська початкова школа в якій навчалося 200 дітей. В 1935 році силами громади побудовано двоповерхову школу , а в 1970 році в експлуатацію було здано нову типову школу на 680 місць.

Зі стендів відвідувачі можуть дізнатися про роки окупації села та його визволення 496 – м армійським Остропольським двічі Червонопропорного ордена Б. хмельницького мінометним полком. Є також оформлена експозиція зі світлин учасників другої світової війни, що є вихідцями нашого села.

В повоєнні роки село активно відбудовувалося. Текстова довідка стенду « Село після війни та в період руху за незалежність» подає відомості про спорудження нової школи, приміщення адмінбудинку(1986 р), відкриття нового пам’ятника Т. Г. Шевченку, встановлення меморіальних дощок Володимиру Охрімовичу, Климентині Попович – Боярській, Василю Тисяку.

В музеї є стенди, матеріали яких присвячені життєвому і творчому шляху поетеси Климентини Попович, вченого, етнографа і публіциста Володимира Охрімовича та відомого оперного співака, голос якого звучав зі сцен великих театрів міст Європи – Відня, Праги, Мадріда, Парижа, Мілана -Василя Тисяка.

На стенді « Просвітницька діяльність « в селі 1910 - 1939 років є 16 світлин, які розповідають про роботу « Просвіти» в селі. Так є світлини учасниць курсів крою і шиття, кухарок, в’язальниць. Окремі з фотографій показують учасників драматичного гуртка, їх вистав, учасників сільського та церковного хорів, святкування різдвяних свят.

В музеї є понад 50 дерев’яних експонатів, якими користувалися в господарстві наші прадіди. Це різновид конвок, мазничок, візків для прядіння, діж для тіста, колеса до воза, ярма, гранники для прання та інше.

В експозиції музею є залізні знаряддя праці, зокрема колун( сокира для відколювання дранки), тесак( сокира для тесання колод), ручний млинок, ковальські кліщі, сепаратор для механічної переробки молока та інші.

За роки роботи музею зібрано чимало експонатів чоловічого та жіночого одягу, які прикрашені виставкою. Є зразки вишиванок, якими прикрашено жіночі та чоловічі сорочки, жупани, камізельки, фартухи, крайки.

Гордістю музею є фрагмент сільської хати, де зібрано багато експонатів, що характеризують життя наших односельчан в давнину. Тут є скриня , колиска, стародавні образи святих, посуд, вишиті рушники, подушки, домоткані верети, одяг.

В музеї є багато фотодокументів з історії села, це зокрема, світлини обрядові, строю січових стрільців, бойківського одягу.

Музей є центром пошукової роботи в школі, зокрема, з історії школи , бойків, запису старовинних пісень, легенд та інші.

Вчителі школи постійно використовують експонати музею, фотодокументи для проведення уроків, виховних годин, щодо ознайомлення учнів з історією села, краю. Учні мають можливість на оригінальних експонатах познайомитись з природою, історією і народним мистецтвом.

Музей школи відвідали жителі села Шевченкове, учні сіл Лолина, Підлісок, Кропивника, Вигоди, Старого Мізуня та інші. За традицією, що склалася, музей завжди відвідують учні - випускники (10,20,30) минулих літ, що збираються на зустріч випускників.

Учнями школи та групою екскурсоводів проводиться робота по вивченню економічного розвитку села у давнину. Так, вже є дослідницькі матеріали про економічний розвиток с. Велдіж (Шевченкове) у XVIII – першій половині XIX століття. Робота продовжується.

В музеї є книга відгуків, в якій є записи подяки за проведену екскурсію та змістовну роботу музею.

Кiлькiсть переглядiв: 1156

Коментарi

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Березень 2024 Наступна
ПВСЧПСН
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031