Музей – кімната родини отця Андрія Бандери Тростянецької ЗОШ І-ІІІ ступеня Долинської районної ради

Адреса музею: 77512, вул., Шевченка, с. Тростянець, Долинський р-н., Івано-Франківська обл..

Профіль музею: історичний

Музей створено з метою залучення молодого покоління до вивчення та збереження історико-культурної спадщини нашого народу, формування освіченої і творчої особистості. 11 грудня 2012 року відзначено 130 – річчя від дня народження о. Андрія Бандери.

Музей-кімнату родини отця Андрія Бандери створено при Тростянецькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів 4 січня 2009 року. Для музею виділено окрему кімнату, площею 40 м .

В музеї зібрані експонати старовини, зразки старовинної вишивки. На стендах висвітлено життєвий шлях родини отця Андрія Бандери, речі індивідуального вжитку (фелон, скриня, сповідальниця, крісло), а також експозиція про історію села Тростянець.

Експонати музею розповідають про далеку минувшину села, його історію, про видатних людей, що народились в Тростянці, їх творчу і наукову діяльність, роботу в «Просвіті» в 30-ті роки XX століття. Тут зібрано портрети воїнів ОУН-УПА, січових стрільців, які були вихідцями з нашого села.

В музеї є багато фотодокументів, які висвітлюють життя родини отця Андрія Бандери. Ці світлини є копіями із районного музею «Бойківщина».

Доповнюють експозиції музею матеріали про священика, етнографа, письменника Миколу Дерлицю, який похований на кладовищі села Тростянець.

Музей є центром пошукової роботи, яка проводиться в школі. Зокрема з історії школи, запису старовинних пісень, легенд, іншого етнографічного та історичного матеріалу.

Вчителі Тростянецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів постійно використовують експонати музею, фотодокументи для проведення уроків, виховних годин, для ознайомлення учнів з історією рідного села, краю. Також музей відвідали жителі села Тростянець, Белеїв, на екскурсію приходили учні нашої школи, а також приїжджали учні із Слободолинської ЗОШ І-ІІ ст..

В музеї є книга відгуків, в якій є записи подяки за проведені екскурсії, за змістовну роботу музею.

Про історичну минувшину України і кожного її населеного пункту ми довідуємось не тільки зі стародруків та теперішніх історичних книг та досліджень, а й від побачених нами пам’яток, якими є сільські церкви, громадські будівлі, музейні експозиції, які представляють зібрані речі побуту наших предків. Все це збагачує наші знання, пробуджує уяву, має велике виховне і пізнавальне значення.

Українці мають пам’ятати, що тільки вони можуть і повинні вирішувати свою долю у своїй країні. Історія вчить, що тільки масовий підйом народу міг змінювати владний режим. Але наша історія була трагічною. Народ піднімався на повстання, здобував перемогу, проте на завершальних етапах боротьби втрачав пильність і купка пройдисвітів захоплювала владу. Це призводило до розколу в суспільстві.

Чого нас навчила історія? Чи зробимо ми нарешті належні висновки? Чи будемо врешті решт себе поважати?

Життя пливе. Минають віки і тисячоліття. Людина від уперше обтесаного каменю дійшла до розщеплення атома. Але завжди вона залишала свій слід у цивілізації, в яку прийшла і з якої покинула цей світ.

Згадуючи минувшину села Тростянець, ми згадуємо духовну єдність людей, їх молитвенність і святість, які в усі часи ставили в приклад велич і нескореність національного духу.

Таким прикладом є отець Андрій Бандера, який навесні 1935 року приїхав до села Тростянець на парафію. Сини і дочки священика - Олексій, Василь, Богдан, Оксана, Марта - активно включилися в національну і культурно-освітню роботу, Василь став керівником сільської ОУН. В Тростянці отець Андрій разом із сім’єю був до травня 1941 року до арешту. Визнав себе націоналістом, прихильником збройної боротьби проти окупантів. 8 липня 1941 року його засудили до страти. Розстріляний 13 липня ^ Києві. 8 лютого 1992 року прокуратурою України отець Андрій Бандера був реабілітований.

Музей-кімнату родини отця Андрія відкрито 4 січня 2009 року. За цей час музей відвідали директори шкіл району (11.02.2009 року), вчителі словесники району (3.03.2009 року).

20 квітня 2009 року відбулась зустріч випускників школи, приурочена святкуванню 155 річниці освіти в селі Тростянець. Гості свята, випускники школи із захопленням відвідали експозицію музею. 19 вересня 2010 року в музеї проводилась екскурсія для випускників Тростянецької середньої школи (1957 року випуску).

29 вересня 2010 року музей відвідали представники Галицького Братства ОУН - УПА. Ярослав Поташник залишив для музею подарунок - свою книгу «Воля і доля» (книга пам'яті Галицького району, мартиролог).

Музей розвивається. Його удосконаленню сприяє сільська громада. Вони приймають активну участь у поповненні експозицій новими цікавими експонатами. Слід відзначити тісну співпрацю музею зі школярами та їх батьками.

Музей став центром національно-патріотичного виховання не тільки села, а й школи. Тут проводяться уроки з історії краю.

Експозиція музею складається з таких розділів:

- родина отця Андрія Бандери;

- о. Андрій Бандера та його син Степан Бандера;

- експозиції «Односельчани - учасники визвольних дій», «Минуле і сучасне село Тростянець», «Освіта та культура жителів села», «Січові стрільці та учасники ОУН-УПА».

Кiлькiсть переглядiв: 1066

Коментарi

Опитування

Хто відвідував наш сайт?

Календар

Попередня Березень 2024 Наступна
ПВСЧПСН
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031